Neuro-Hypnoterapeut
& NLP Practitioner

Med den 1-årige Neuro Hypnoterapeut og NLP Practitioner uddannelse fra Hypnose Skolen kan du efter bestået eksamen åbne egen klinik NYHED nu også som online uddannelse.

Klik her og læs mere…

Neuro-Hypnoterapeut & NLP Practitioner

Med den 1-årige Neuro Hypnoterapeut og NLP Practitioner uddannelse fra Hypnose Skolen kan du efter bestået eksamen åbne egen klinik NYHED nu også som online uddannelse. Klik her og læs mere…

Om uddannelsen

Den 1-årige Neuro Hypnoterapeut og NLP Practitioner uddannelse hos Hypnose Skolen, gør dig bedre kvalificeret end langt de fleste hypnoterapeuter i Danmark.

På Hypnose Skolen går vi op i kvalitet og vores kæphest er høje faglige kompetencer, god moral og etik, og det gør ikke noget at vi samtidig er lidt ydmyge og respektfulde ift. dette effektfulde terapeutiske værktøj.

Kombinationen af terapeutisk hypnose og NLP, giver de bedste forudsætninger for at skabe forandringer hos klienten. Du får i denne 1-årige uddannelse to uddannelser, en basisuddannelse i Neuro hypnose og en komplet NLP Practitioner uddannelse.

Det giver dig en solid pallet af terapeutiske værktøjer, samt en bredere psykologisk forståelse.

Hvis du har brug for afklaring, tilbydes en personlig online samtale

 

Klik her og book Zoom møde og få svar på dine spørgsmål

Du lærer via NLP- & hypnoseteknikker at arbejde med det bevidste og ubevidste sind, kombineres teknikkerne med hinanden er de endnu stærkere, og det er bl.a. det der skaber dybe og varige forandringer. Du arbejder ud fra den forudsætning, at der i det ubevidste sind findes løsninger på vores problemer, og det ubevidste sind betragtes også som forbindelsen til forandring, visdom, kreativitet og uendelige indre ressourcer.

Uddannelsen er en fantastisk og spændende udviklingsrejse, med mange nye indsigter både personligt og fagligt, og som giver din nuværende karriere en stærk ledelsesmæssig og kommunikativ profil.

Når du er færdiguddannet, er du certificeret / eksamineret Neuro Hypnoterapeut & NLP Practitioner, og du har allerede mange timers erfaring i det kliniske arbejde. Som terapeut kan du symptombehandle, og du vil opleve dig sikker på dine kompetencer og trygt vide, hvilke klienter du kan arbejde med og hvilke du evt. må henvise videre til anden professionel hjælp.

Hvis du på et tidspunkt vil RAB-godkendes i hypnose (Registreret Alternativ Behandler) eller lønsumsregistreres, tæller timerne i den samlede opgørelse hertil.

Godkendelser

Hypnose Skolen er medlem og godkendt af NLP Foreningen Danmark og opfylder derfor foreningens standarder for 120 timer i NLP Practitioner uddannelsen. Hypnose Skolen & Psykoterapeut Akademiet er ligeledes godkendt REG uddannelsessted af FaDP – Foreningen af Danske Psykoterapeuter.

Hvorfor påbegynde denne uddannelse

Vi oplever at vores studerende kommer med mange forskellige baggrunde og med mange forskellige ønsker til fremtiden. Nogen vil gerne starte op som selvstændig terapeut, for andre er det selvudvikling og nogle tager uddannelsen fordi det giver dem nogle særlige kompetencer inden for det felt de allerede beskæftiger sig med.

I den forbindelse er NLP et meget anerkendt og effektivt redskab når det kommer til alle former for kommunikationsarbejde, marketing, ledelse og HR. Derved kan uddannelsen ligeledes bruges til at opkvalificere og styrke dine kompetencer i dit nuværende eller fremtidige arbejdsliv.

Struktur og opbygning i uddannelsen

Selve undervisningen veksler mellem teori, demonstrationer og øvelse, hvilket giver dig selvtillid og kompetencer som terapeut.

Mellem hvert undervisningsmodul skal du deltage i en supervisionsaften (gruppesupervision), dette foregår online. Desuden modtager du, efter aftale, individuel supervision med udgangspunkt i de klientrapporter som du løbende udfylder, når du har haft prøveklienter.

En unik og alsidig uddannelse med 2 internationalt anerkendte certifikater

Derfor har du mange muligheder når du er færdiguddannet efter 1 år.

Når du er færdiguddannet og certificeret / eksamineret Neuro Hypnoterapeut og samtidig også certificeret / eksamineret NLP Practitioner, har du mulighed for at åbne din egen klinik. Her vil du kunne behandle klienter for mange forskellige symptomer. Desuden vil du føle dig sikker på dine kompetencer og trygt vide, hvilke klienter som du evt. må henvise videre til anden professionel hjælp.

Samtidig vil du allerede som nyuddannet have mange timers erfaring med at arbejde med prøveklienter og der er i løbet af uddannelsen rig mulighed for, at du kan arbejde med at finde dig godt til rette i rollen som terapeut, så du trygt og roligt kan starte op som behandler. Uddannelsen indeholder 318 timer.

En uddannelse som giver din nuværende karriere en stærk ledelsesmæssig og kommunikativ profil

På Hypnose Skolen oplever vi at vores elever kommer med mange forskellige baggrunde og med mange forskellige ønsker for fremtiden.

Nogen vil gerne starte op som selvstændig terapeut, andre er der for selvudvikling og nogle tager uddannelsen fordi det giver dem nogle særlige kompetencer inden for det felt de allerede beskæftiger sig med.

I den forbindelse er NLP nemlig et meget anerkendt og effektivt redskab når det kommer til alle former for kommunikationsarbejde, marketing, ledelse og HR. Derved kan uddannelsen ligeledes bruges til at opkvalificere og styrke dine kompetencer i dit nuværende eller fremtidige arbejdsliv.

BRUTTOLØNSORDNING – Uddannelse til halv pris

Nogle af skolens studerende, får helt eller delvis betalt uddannelsen af deres arbejdsgiver.

Har du ikke denne mulighed, men oplever at uddannelsen er relevant, kan du måske få uddannelsen for cirka halv pris via en bruttolønsordning. Her kan din arbejdsgiver betale uddannelsen ved at modregne dette i din bruttoløn.

Det er ikke en udgift for din arbejdsgiver, idet uddannelsen modregnes i din løn før skat. Det kan spare dig for op til halvdelen af uddannelsesprisen.

Bruttolønsordningen hos SKAT

Uddannelsens indhold

Struktur og opbygning

Selve undervisningen veksler mellem teori, demonstrationer og øvelse, hvilket giver dig selvtillid og kompetencer som terapeut.

Mellem undervisningsmodulerne er der frivillige supervisionsaftner (gruppesupervision), samt individuel supervision med udgangspunkt i de klientrapporter som du løbende laver, når du har haft prøveklienter.

Prøveklienter har du allerede fra første modul og her vil du hurtigt se, hvor meget du faktisk kan, fordi teknikkerne er så effektive. Derudover skal du starte i et forløb med egenterapi hos en behandler anerkendt af skolen (her kan du få en særlig elevpris). Der indgår desuden et endags kursus i klinikvejledning.

Du støttes hele vejen af super dygtige undervisere og søde og hjælpsomme vejledere, som nok skæl hjælpe dig rigtig godt på vej og følge dig hele vejen, så du kan føle dig tryg på denne fantastiske rejse.

Hvis du på et tidspunkt vil RAB-godkendes i hypnose (Registreret Alternativ Behandler) tæller timerne i den samlede opgørelse hertil.

Hypnose Skolen er medlem og godkendt af NLP Foreningen Danmark og opfylder derfor foreningens standarder for 120 timer i NLP Practitioner uddannelsen.

Viden og teknikker

På uddannelsen til Neuro Hypnoterapeut og NLP Practitioner præsenteres du for grundlæggende psykologisk viden om NLP og hypnose. Du lærer at føre en indledende problemafdækkende og efterfølgende målsættende samtale med dine klienter. Du lærer ligeledes hvad du skal være opmærksom på at spørge ind til, og hvordan du bruger målsætninger i forbindelse med den terapeutiske hypnose og NLP.

Du lærer at få folk i hypnose ud fra en tilgang, som bygger på moderne hypnose. Derudover vil du lære om stemmeføring, hypnotiske fænomener og direkte-/indirekte suggestioner. Du lærer ligeledes om forskellige teknikker fra NLP (Neuro-Lingvistisk-Psykologi)

Kursus: Introduktion til NLP & Hypnose - Hypnose Skolen

Hypnoterapeut

Du vil ligeledes lære om hypnotiske fordybelses-teknikker og forskellige kommunikationssignaler i hypnose. Du lærer bl.a. regressionsteknik, at arbejde med fobier og traumer, metoder til rygestop og vægttab, smertekontrol, hypnotiske sprogmønstre, samt at bruge visualisering. Desuden lærer du om selvhypnose og hvordan du kan lærer dine klienter selv at bruge selvhypnose og meget mere.

NLP Practitioner

Inden for NLP lærer du om forskellige sprogmønstre, kropssprog og metamodellering som er en kommunikations model. Du lærer desuden om effektive metoder til perspektiv skifte og hvordan du arbejder med ‘ankre’, både i forhold til at kollapse negative ankre, men også hvordan du sætter positive ressource eller tryghedsankre og meget mere.

Eksamen

Både Neuro Hypnoterapeut uddannelsen og NLP-terapeut uddannelsen afsluttes med en skriftlig og en mundtlig eksamen.

På uddannelsen lærer du at kombinere de to terapeutiske retninger, men til selve eksamen skal du vise at du også kan arbejde med ren NLP og ren terapeutisk hypnose, så du ikke blot får et men to certifikater / eksamensbeviser, svarende til to fulde uddannelser: Neuro Hypnoterapeut + NLP Practitioner.

Til begge eksamener demonstrerer du dine færdigheder på en udefrakommende person.

For at blive eksamens klar skal du, ud over din egenterapi, dokumentere 25 sessioner og udfylde 15 klientrapporter, som du får supervision på. Hver klientrapport er fortrykt, og udfyldes på nogle af de prøveklienter du har haft. 20 timer gruppetræning er ligeledes en del af dokumentationen.

Timerne i uddannelsen tæller i en samlet timeopgørelse til RAB-godkendt Hypnoterapeut og / eller RAB-godkendt Psykoterapeut

ONLINE uddannelse til Neuro Hypnoterapeut & NLP Practitioner

NYHED. Vi har stigende efterspørgsels fra danskere der pt er bosat i udlandet eller herboende danskere der ønsker en online uddannelse, og som gerne vil uddanne sig på Hypnose Skolen / Psykoterapeut Akademiet.

Vi har derfor lukket op for den mulighed at du kan tage skolens kvalitetsuddannelser online. Der slækkes ikke på krav og forventninger til dig som studerende på online linjen.

Vi har det seneste år fået stor erfaring i denne undervisningsform, og ved derfor at on-line studerende kompetencemæssigt er på lige for med studerende med fysisk fremmøde. Beskrivelse af uddannelsen, samt diverse information er enslydende med studerende med fysisk fremmøde.

Nedenstående er særligt gældende for online studerende.

Tilmeld dig uddannelsen her

MODULER KØBENHAVN & ONLINE – FORÅRS HOLDSTART 2021

Modul 1 15. – 18. april 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 2 17. – 20. juni 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 3 09. – 12. september 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 4 11. – 14. november 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 5 13. – 16. januar 2022
kl. 9.00 – 17.00
Modul 6 10. – 13. marts 2022
kl. 9.00 – 17.00
Klinikvejledning 6. december 2021
kl. 9.00 – 17.00

MODULER AARHUS & ONLINE – FORÅRS HOLDSTART 2021

Modul 1 15. – 18. april 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 2 17. – 20. juni 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 3 09. – 12. september 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 4 11. – 14. november 2021 kl. 9.00 – 17.00
Modul 5 20. – 23. januar 2022
kl. 9.00 – 17.00
Modul 6 17. – 20. marts 2022
kl. 9.00 – 17.00
Klinikvejledning 15. november 2021
kl. 9.00 – 17.00

UDDANNELSES PRIS

Neuro-Hypnoterapeut & NLP Practitioner
Kr. 33.900,-
Neuro-Hypnoterapeut Kr. 24.900,-
NLP Practitioner
Kr. 24.900,-
Reservationsbeløb Kr. 6.000,-

  Tilmelding
  Hypnoterapeut & NLP Practitioner

  Basisuddannelsen


  VÆLG UDDANNELSE

  HYPNOTERAPEUT & NLP PRACTITIONER


  Reservationspris: 6.000,-
  Uddannelsespris: kr. 33.900,-


  HYPNOTERAPEUT

  NLP Practitioner uddannelsen er en forudsætning for optagelse
  Reservationspris: 6.000,-
  Uddannelsespris: 24.500,-


  NLP PRACTITIONER


  Reservationspris: 6.000,-
  Uddannelsespris: 24.500,-


  BETALING

  BETAL RESERVATIONSBELØBET ELLER UDDANNELSESBELØBET NU

  ReservationsbeløbUddannelsesbeløb


  Bemærk, at uddannelsesbeløbet skal betales senest 4 uger før uddannelsesstart, med mindre andet aftales.


  EVENTUELLE BEMÆRKNINGER TIL DIN TILMELDING

  Der tages forbehold for eventuelle ændringer.  Ved afsendelse af denne formular giver du samtykke til, at Hypnose Skolen må behandle og opbevare dine oplysninger i henhold til vores persondatapolitik.